Növények és padok kerültek a Szent Rókus kápolna elé a Főkert fejlesztésében a fővárosi Közösségi Költségvetés projektjeként.
Átadták a nagyközönség számára a VIII. kerületi Szent Rókus kápolna előtti területet, ahol a Fővárosi Önkormányzat „Több növényzet a belvárosban” közösségi költségvetési projektje keretében zöldített – írja Facebook-bejegyzésében a FŐKERT.
A kis zöld sziget a Szent Rókus Kápolna elé épült, a nagy betonplacc helyén.
Mint írják, nem volt könnyű dolga a tervezőknek, mivel a terület közművekkel sűrűn behálózott, a felszín alatt csövek, kábelek futnak. Ezért nem tudtak mindenhova talajkapcsolatos növényeket ültetni, de így is közel 80 négyzetméternyi burkolatbontással járó évelőágyat alakítottak ki. Ahol viszont a közművek miatt erre volt lehetőség, ott kiemelt virágágyakkal oldották meg a zöldítést. Ezen felül padokat is kiépítettek a helyszínen.
Nősziromtól nádtippanig
A biodiverz évelőágyásokba olyan növényfajok kerültek, amelyekből az év szinte minden szakában virágzik valamelyik. A nőszirom (Iris sibirica ’Wildform’) például májusban virágozik, hamarosan az illatos bazsarózsákban (Paeonia lactiflora ’Festiva Maxima’) is gyönyörködhetünk, a macedón varfű (Knautia macedonica) egész nyáron díszít bordós-lilás virágaival, ősszel az őszirózsák (Aster novae-angliae ‘Purple Dome’) a lila virágaikkal, télen pedig a nádtippan (Calamagrostis brachytricha) levelei adnak formát az ágynak.
A terület közepén négy oszlopos korai juhar (Acer platanoides ’Columnare’) is helyet kapott. Ezek a közepes termetűre növő fák később is hagyják érvényesülni a kápolna homlokzatát, és nem takarják el a téren található Szűz Mária-szobrot sem. A fák alá is évelők kerültek, talajtakarónak pedig nagyobb köveket használtak, amit a gyalogosok elkerülnek, a négylábúak pedig nem szívesen piszkítanak rá. A Főkert szerint ezt a módszert korábban már sikerrel tesztelték a Bajcsy-Zsilinszky úton. A többi virágágyásban ásványi mulccsal fedték le a talajt a gyomosodás elkerülése és a jobb vízmegtartás érdekében. A terepviszonyokat pedig úgy alakították ki, hogy a lehullott csapadék a terület közepe felé, a fák tövébe folyjon le, mini esőkertként funkcionálva.
Vigyázzunk rájuk!
A növények még csak most kerültek a földbe, még nem mutatják igazi pompájukat, de ha vigyázunk rájuk, megerősödnek, „belakják” a helyüket és egész évben színesítik ezt a kis teret – írja a Főkert.